pmq SOFTWARE
Deseti prsty
Výuka psaní na klávesnici

Základní typy klávesnice

Výběr klávesnice pro výuku proveďte velice pečlivě. Nejdříve si rozmyslete, která klávesnice je pro vás nejvhodnější. V Česku se doporučuje výuka klávesnice typu QWERTZ.


Česká QWERTY - programátorská / Česká QWERTY


QWERTY je česká klávesnice s písmenem Y nahoře a s písmenem Z vlevo dole. Tato klávesnice je zejména výhodná pro uživatele, kteří využívají rovněž anglickou klávesnici a jsou proto zvyklí na Y nahoře. Přepínání do anglické klávesnice je využíváno často ke psaní programátorských znaků (například #^&*;| ). Tyto znaky je rovněž možné napsat na české klávesnici pomocí pravého tlačítka ALT.

Pokud si zvolíte českou klávesnici typu programátorská, pak u posledních výukových lekcí probíhá výuka speciálních znaků pomocí klávesy pravý ALT.

Mezi tyto znaky patří: *%;`#$^&€[]\¨¤<>~{}|×÷


Česká QWERTZ – programátorská / Česká QWERTZJedná se o klasickou českou klávesnici s písmenem Z náhoře. Označení QWERTZ je horní řada znaků čtená zleva.


Numerická

Číslice je možné psát pomocí SHIFTU na alfanumerické klávesnici nebo na numerické klávesnici. Při psaní většího počtu číslic je výhodné využít numerickou klávesnici. Funkčnost této klávesnice je podmíněna zapnutím klávesy Num Lock.


Anglická

Anglická klávesnice je vhodná, pokud nikdy nehodláte používat české znaky s diakritikou. Pokud chcete využívat znaky z české i anglické klávesnice zároveň, pak doporučuji výuku klávesnice typu "Česká QWERTY - programátorská", kde můžete psát znaky z anglické klávesnice pomocí klávesy pravý ALT.

Další klávesnice

Program Deseti prsty podporuje i jiné typy klávesnic (německou, švýcarskou, ruskou atd.). Pokud máte zájem o tento typ klávesnice, pak nás kontaktujte. Pokud potřebujete jinou klávesnici, pak vám rádi program upravíme zcela zdarma.